Závěrečná tisková zpráva 2016

18.5.2016

22. ročník ostravského majálesu je úspěšně za námi.

I letos s heslem Rubem!

Ostrava, 18. května 2016 – Dorubali jsme! Studenti opět ukázali, že Ostrava není černá a co pro organizátory znamená, když rubou Majáles. A že nikdo není z cukru, dokázali všichni účastnicí. I přes nepřízeň počasí 22. ročník ostravského studentského festivalu navštívilo 9 tisíc lidí.

Celý majálesový den začal letos, dalo by se říci tragicky. Titanik se opět potopil, Pat a Mat nestihli opravit střechu a zmokli a Jokerovi do smíchu moc nebylo. Opravdu všichni ukázali své hvězdné já! Tradiční majálesový průvod se letos sešel v Husově sadu a pokračoval na Masarykovo náměstí, kde ho zastihl vydatný déšť. I taková nepřízeň počasí neodradila studenty, aby jaro přivítali, jak se patří. Ještě před prvním vystupujícím proběhlo samozřejmě vyhlášení nejlepších masek. Nejoriginálnější nápad a výhra padla na dávno potopený Titanik a nejlepší pár průvodu patřil Jokerovi a jeho Harley Quinn.

„Vážíme si každého návštěvníka, kterého nezlomil déšť ani chladnější počasí. Celková návštěvnost se vyšplhala na necelých 9 tisíc, což je značný propad oproti loňsku,“ uvedla hlavní organizátorka majálesu Veronika Snopková.

Po předání cen Zuzka Truplová zastupující Ostravskou univerzitu v Ostravě a Michal Kavalčík, známý jako docent Vlákno, nová postava reprezentující Vysokou školu báňskou – Technickou univerzita Ostrava, jakožto moderátoři, uvedli na hlavní scéně prvního interpreta, popovou skupinu, která zazpívala spoustu svých hitů v čele se songem Lhůta záruční a Celibát, a to Slzu.

Oficiální zahájení majálesu pak proběhlo v odpoledních hodinách úvodním slovem, kdy na pódiu vystoupili organizátoři, společně s rektory obou vysokých škol, za Ostravskou univerzitu prof. Jan Lata a prof. Ivo Vondrák za Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu a se zástupcem statutárního města Ostravy Ing. Zbyňkem Pražákem, Ph.D.

Na scéně se vystřídala spousta jmen, které oslovily tisíce nadšenců zpívajících jejích písně. Nejen studenti si zazpívali například s Xindlem X jeho známou Lásku v housce. Celou show zakončil v podvečerních hodinách David Koller.

Celkem pět hudebních scén s průřezem různých stylů si našly své příznivce.

Na Barrák scéně si přišli na své příznivci punku, hardcoru a horror coru. Návštěvníky rozparádila mladá kapela Krang, po nich nastoupila taneční skupina The Floor Kids Crew, která ukázala svůj talent. O přitvrzení se postarala pražská kapela Skywalker, na kterou navázala ostravská kapela TTIOT. Když nastal čas temna, přišli do ocelového města udělat peklo Mortal Cabinet. Poté na pódiu pořádně zařádila kapela Skyline, která svým elektro-pop-punkem nenechala ani jednoho návštěvníka v klidu a nakonec přijela zahrát, kapela Cockney Rejects až z daleké Velké Británie.

Kolem druhé hodiny odpolední byla zahájena hiphop scéna, na které se postupně vystřídalo několik djs a rapperů. „Publikum rozproudil se svými sety DJ Orion. Před rozpálené publikum pak naskočil moravskoslezský raper Khomator. Po něm předvedli svou show také nadějní slováci Nerieš, oblíbení YZO Empire a Otecko s Cigem z legendrání crew H16,“ uvedl jeden z organizátorů. Scéna se přes tvrdý grime set Smacka přelila do vod drumanbassu, kde vystoupili mimo jiné také britští DC Breaks nebo Counterstrike z Jihoafrické republiky.

Rozptýlení přišlo po loňské zkušenosti s Red Bull Tour Bus, na vyvýšené scéně na střeše autobusu vystoupila známá jména jako Pipes and Pints či Vladimir 518. I tento rok na této scéně vystoupila ostravská hudební skupina, která vyhrála místní kolo University Band Contest, a to Easy Steps.

Alternativní scéna dala prostor mladým a talentovaným umělcům z různých koutků České republiky, ale i ze Slovenska. Předvedlo se zde street drummningové duo, alternative-rock, ale i punkové trio.

Návštěvníci mohli také vyzkoušet řadu připravených atrakcí. Multifunkční aréna se proměnila ve skákací hrad, kde se později dál hrát i volejbal. Nechyběly fotokoutky s různou tématikou, zábavní hry, hlavolamy, dočasné tetování nebo také tradiční studentské městečko složené z ostravských studentských organizací doplněné Slezskou univerzitou v Opavě. Ve večerních hodinách byl k vidění videomapping a ohnivá show.

Největší pozornost pak přitáhl stánek našeho hlavního partnera OKIN, který si připravil netradiční zábavu ve formě rodea, u kterého rozdávali kovbojské klobouky.

„Letošní ročník nás svou profesionalitou utvrdil v tom, že se jedná o malý festival, který je od původní myšlenky majálesu odkloněn a je pro nás náročné nést vysoké finanční riziko, které je s ním momentálně spojeno,“ uvedla hlavní organizátorka majálesu a prezidentka Stavovské unie studentů Ostrava Veronika Snopková, a dodala: „do příštího roku zvažujeme také variantu návratu majálesu do centra města.“

Tuto a další zprávy najdete v sekci Press.