Závěrečná tisková zpráva 2015

Tvoříme lásku již 21 let
7.5.2015

21. ročník ostravského majálesu je úspěšně za námi.

Dorubali jsme společně!!!

7. 5. 2015 Ostrava; Středa 29. dubna patřila především studentům a jejich hudebnímu festivalu Majáles Ostrava 2015, kdy opět ožilo nejen centrum města. V Dolní oblasti Vítkovic se konal již 21. ročník a 4. společný Majáles obou ostravských univerzit! Největší studentskou oslavu jara, se sedmi scénami a pod heslem Ostrava rube, si nenechalo ujít 17 tisíc lidí.

Majálesový den a jeho veselí začalo tradičním průvodem masek v centru Ostravy. Před Novou radnicí se sešly desítky lidí, hlavně studentů, horníků v kytlích, mažoretek a představitelů obou univerzit (prof. Jan Lata a prof. Ivo Vondrák). Celý průvod se vydal přes Masarykovo náměstí na Výstaviště, kde jej připravené autobusy odvezly do Dolní oblasti Vítkovic. Pestrobarevný roj masek na téma „Jsme Češi a jsme na to hrdí“ přitáhl mnoho pohledů kolemjdoucích. V průvodu byly vidět masky prezidentů, Miss World (Taťána Kuchařová), ostravského folkového písničkáře Jardy, nebo třeba božského Káji. Nejen děti potěšil pár představující československý večerníček, a to motýl Emanuel a Maková panenka. S blížícím se hokejovým šílenstvím přišlo také pár hokejistů, nebo doslova celá země, nemohly chybět tradiční kroje i pivní speciality, jako je Kozel, nebo Radegast. Po příchodu celého průvodu proběhlo samozřejmě vyhlášení nejlepších masek, předání hodnotných cen za jejich originalitu a oficiální zahájení Majálesu 2015. Vítěznou maskou je dvojice ve sportovním dresu s mapou České republiky.

Po této ceremonii se oblast Dolních Vítkovic rozezněla do všech stran.

Sedm scén s různými hudebními styly přilákalo rekordních 17 tisíc návštěvníků. První účinkující se na pódiích objevili hned po slavnostním zahájení Majálesu a vystřídalo se jich více než sedm desítek, přes známé stálice, po méně známe tváře. Výběr byl opravdu veliký, na své si přišli milovníci hip-hopu, kde davy šílely při příchodu Bena Cristovaa, DJ Wiche a dalších. Největším hitem elektronické scény byla bez pochyb anglická hudební skupina Matrix & Futurebound. Patřičné rozptýlení přišlo s letošní novinkou Red Bull Tour Bus, na vyvýšené scéně na střeše autobusu vystoupila známá jména, jako Prago Union, Kapitán Demo nebo PSH. Na této scéně také vystoupila ostravská hudební skupina In Collapse, která vyhrála soutěž kapel UBC, a svoji premiéru na festivalu hodnotili takto: „Vystoupení na ostravském Majálesu byla skvělá zkušenost. Skvělý přístup pořadatelů a zázemí tour busu, slunce, super zvuk a pár známých pod podiem. To poslední jmenované má hořkou příchuť, kterou jsme si spravili chuť na zbytku line-up toho dne.“

Všechny návštěvníky dostala do pohody hlavní scéna a možnost zanotovat si například se sympatickým mladíkem s kytarou Václavem Lebedou, známým spíše jako Voxel; Jiřím Macháčkem společně s Mig 21, Portless, ale také se skupinou Nebe nebo Markem Ztraceným a jeho show. Ve večerních hodinách se Vítkovice rozezpívaly díky hitům jako Malá Žužu, nebo Silný refrén, kdy na pódium přistály stálice slovenské hudební scény Horkýže Slíže.

Mladí a talentovaní umělci nejen z Ostravy dostali šanci ukázat co v nich je na připravené Studentské scéně. Studentská scéna předvedla i letos multižánrovou nadílku od rock-metalu, přes punk, k rocku i popu.

Čekání na oblíbenou kapelu návštěvníci využili k vyzkoušení připravených atrakcí. Letos mohli hrát fotbálek v bumber koulích, nechat se dočasně tetovat, zvěčnit se na památku u fotostěn, nebo navštívit studentské městečko. Samozřejmostí bylo i dobré jídla v mnoha stáncích.

Mimo tyto a další atrakce probíhala na jednotlivých scénách řada vystoupení. V UNDG zóně nechyběla foto stěna, Slam Poetry Exhibition, nebo také improvizační divadlo ODVAZ. Návštěvníci mohli zhlédnout vystoupení Street Dance Battle, parkour, vzdušnou akrobacii, ale taky fireshow na Druhé scéně. Vedle této odpočinkové zóny bylo také Rádio Kolej a jeho Chillout zóna v U6, zde probíhaly rozhovory s vystupujícími.

Majáles byl opět, jako každoročně, super akce, na které by studenti neměli chybět. Každý rok je to jen a jen lepší už se těším na příště, jen to čekání“, podotkl s úsměvem jeden z návštěvníků.

V podvečerních hodinách proběhlo poděkování studentské organizaci pořádající Majáles – Stavovská unie studentů Ostrava. „Odvedli jste skvělou práci…“, uvedl na začátek rektor Ostravské univerzity prof. Jan Lata. Společně s tímto poděkováním obdržela SUS Ostrava šek ve výši třiceti tisíc na nákup IT techniky.

„S letošním ročníkem jsem spokojená, úspěchem pro celý tým je poměrně hladký průběh akce a také zase o něco větší návštěvnost. I to počasí přeci jen vyšlo…“, říká o akci prezidentka Stavovské unie studentů Veronika Snopková, a dále pokračuje: „… kolem Majálesu je sice hodně práce, která ale za ten finální výsledek opravdu stojí. Také jsme velice rádi za podporu města i univerzit a chtěli bychom znovu poděkovat za dar rektora OU, který patřičně využijeme. Tajemstvím rozhodně není, že nás letos doprovázely drobné potíže, které jsme se snažili operativně řešit. Už teď máme spoustu nápadů do dalšího ročníku a začínáme plánovat dvaadvacítku. Návštěvníci se mají na co těšit.“

Tuto a další zprávy najdete v sekci Press.